Držte nervy na uzdě aneb Jak zvládnout pohovor v klidu

6.2.2019 | Důležité schůzky a pohovory v nás vyvolávají nervozitu. A ta ovlivňuje náš výkon. Existuje několik rad, které vám pomohou, abyste se cítili v klidu a vše dobře zvládli.

1. Připravte se

Pečlivě si projděte dostupné informace o společnosti, případně o manažerovi, se kterým se máte setkat. Když budete připraveni, budete klidnější. Určitě uděláte dojem, když budete vědět o jejich posledním modelu výrobku nebo o úspěchu na zahraničním výstavě.

 

2. Šaty dělají člověka

Výběr šatů je důležitý. Měl by odpovídat pozici, o kterou máte zájem. Pohodlný oděv vám pomůže povzbudit sebevědomí. Vyhněte se však vyzývavému oblečení, přemíře šperků a drahých doplňků.

 

3.  Projděte se

Není nic lepšího, než na schůzku přijít s čistou hlavou. Ano, jde to znát i na vašem chování. Projděte se před tím na čerstvém vzduchu. Místo auta nebo hromadné dopravy využijte chůzi. A můžete si pustit vaši oblíbenou hudbu.

  

4. Naplánujte svou cestu předem

Pokud je něco, co vám zaručen způsobí stres před pohovorem, je to dopravní zácpa nebo opožděný vlak. Naplánujte svou cestu předem a nechte si dostatečnou rezervu. Pokud si nejste jisti svým orientačním smyslem, zajděte se na místo podívat. Když už budete přesně vědět, kde to je, budete o dost klidnější.

 

5. Ani pozdě, ani brzy

Dávejte pozor, abyste nepřišli příliš brzy. Vyhnete se dlouhému čekání na recepci, které vás může znervóznit. A přijít pozdě -  to by vás snad ani nenapadlo.

 

6. Nezapomeňte, že vás pozvali

Pamatujte si, že vás pozvali, aby viděli váš potenciál. Takže nedovolte nervům, aby vás ovládly. Jde přeci o schůzku, o rozhovor dvou lidí, vy víte, proč tam jste a chcete nabídnout své služby. Tak čeho se bát?

 

7. Zhluboka se nadechněte

Ano, funguje to! Není to klišé. Hluboké dýchání prokazatelně zklidňuje.

 

8. Úsměv nade vše

Dobrosrdečný úsměv boří ledy. A také víme, že úsměv ovlivní naši náladu, takže pomůže se zvládnutím aktuálního stresu. Usměvavý člověk působí sebevědomě. A to přeci potřebujeme. Navíc díky zrcadlovým neuronům v mozku váš úsměv vyvolá stejnou reakci u partnera. V příjemné atmosféře se pak bude všem lépe mluvit.

 

Hodně štěstí!