Učte se po drobkách. Microlearning

30.1.2020 | Microlearning, jak už napovídá sám název, je učení se po malých částech. Rozdělení učiva na drobné části (drobky) má spoustu výhod – šetří čas, lze využít právě tehdy, máte-li čas a neunaví vás (šetří vaši pozornost).

V České republice se s tímto přístupem nesetkáte ve velkém, na rozdíl od zahraničí. Tato moderní metoda je vhodná jako součást vzdělávacích aktivit jak v práci, tak v osobním rozvoji. Využívá multimediální formáty pro různá zařízení jako je chytrý telefon a tablet. To samo o sobě zjednodušuje přístup a zvyšuje atraktivitu (chuť k učení se).

 

Málo času. To je formule, kterou požíváme všichni a všude. I když se můžeme dočíst, že je to jen na nás, jak naložíme s časem a že my sami jsme pánem svého času. Ano, ale někdy je to opravdu složité. Jak tedy do omezeného času dostat ještě něco navíc? Funguje změna přístupu. Nemůžeme-li den přizpůsobit učení, tak učení přizpůsobíme našim časovým možnostem.

 

Chlebíček nebo jednohubka? Menší dávky jsou přijatelnější. Lépe se jí, lépe chutná. A zasytí. To je princip microlearningu. Rozdělení učiva do několika minut denně. Bavím se o cca 5 minutách za den. Jsou to takové vzdělávací jednohubky.

 

Příklad? Vzdělávací video dlouhé 3 minuty. Vidíte, slyšíte, soustředíte se. To je dobré zázemí pro vstřebání informací. Mozek nezahltíte, ale přitom nad informacemi přemýšlíte a máte čas, ano máte čas, si je zkusit a ověřit v praxi.

Díky mikroučení mají lidé větší pocit úspěchu. Odměny jsou získávány rychle a pokrok je hmatatelný. Pocit, že jste v krátké době učinili velký krok k dosažení svých cílů, vás motivuje k tomu, aby se znovu a znovu vraceli.