Životopis je váš osobní marketingový dokument

6.2.2019 | Napsání silného životopisu může být frustrující proces. Pokud jste noví na mezinárodním trhu práce nebo poprvé svůj životopis napiš, tato příručka vám pomůže pochopit, jak napsat životopis a co budete muset udělat, abyste napsali jeden, který bude vystupovat na dnešním konkurenčním trhu práce.

Co je životopis?

Životopis je váš osobní marketingový dokument, jehož cílem je prodat své schopnosti a zkušenosti potenciálním zaměstnavatelům. Zahrnuje přehled o vás, historii zaměstnání a vaší kvalifikaci. 

Jakou má mít životopis strukturu?

Neexistuje žádný způsob, jak přesně formátovat životopis. Struktura je celkem flexibilní a především závisí na tom, jakou kariéru máte za sebou. Existují však osvědčené a doporučené části životopisu, které by měl obsahovat. Bez ohledu na to, v jakém odvětví pracujete a na jaké pozici se nacházíte. 

Jméno a kontaktní informace

V horní části vašeho životopisu vždy uveďte své jméno, e-mail a telefonní číslo. Zahrnutí vaší adresy do vašeho životopisu už není povinné, protože budete muset tyto údaje podrobněji zadat do formuláře žádosti. Nicméně můžete přidat město a kraj, aby zaměstnavatelé měli obecnou představu o tom, kde máte zázemí.

Osobní profil/kariérní cíl

Jedná se o krátký a výstižný odstavec, kde řeknete, kdo jste, jaké jsou vaše klíčové schopnosti a jaká je vaše kariéra. Tato část by měla být zaměřena na práci, o kterou se ucházíte, a přesvědčit personalisty, aby váš životopis dále četli.

Pracovní zkušenost

Uveďte historii zaměstnání v obráceném chronologickém pořadí. U každé pozice uveďte název firmy, pracovní pozici a dobu jejího trvání.  Poté napište jednorázové shrnutí pozice a uveďte bodově vaše klíčové povinnosti, dovednosti a úspěchy.

Vzdělání

Podobně jako v historii zaměstnání uveďte své vzdělání v obráceném chronologickém pořadí.

Nesmí chybět název instituce, délka studia a získaný titul. Pokud jste nedávno opustili školu a máte velmi málo pracovních zkušeností, můžete právě zde popsat projekty, kterým jste se věnovali během studia.

Nezapomeňte na průvodní dopis

Napište průvodní dopis, kde zaměstnavateli vysvětlíte, proč jste pro tuto pozici vhodným kandidátem. Použijte požadavky z popisu volné pracovní pozice a spojte je se zkušenostmi uvedenými ve vašem životopisu. Nezapomeňte, že svůj životopis nezopakujete. Jednoduše vyberte své nejdůležitější dovednosti a zkušenosti a rozšiřte je, abyste zaměstnavatelům prokázali, proč jste vhodným kandidátem a měli by vás pozvat na osobní setkání.

Využít můžete například naši aplikaci doocv.cz životopis jednoduše přeložíte i do angličtiny.