Dovolená pomáhá získat nový elán do práce

15.6.2021 | Když ve škole zazvonil zvonek po rozdání vysvědčení, všichni se bezstarostně rozutekli vstříc novým zážitkům bez myšlenek na povinnosti. Lidé by si měli uvědomit, že nemusí cítit žádnou vinu ani strach, pokud si chtějí odpočinout od práce.

Velikým mýtem pro pracující nebo až workoholiky je to, že dovolená sníží jejich vizitku v zaměstnání nebo ukáže, že jsou ve své pozici nahraditelnými. Naopak. Ti, kteří správně a dobře odpočívají, jsou produktivnější, kreativnější a dělají méně chyb. Není tak těžké zjistit, jak správně dovolenkovat.

Plánování = půlka práce 

Hlavním parametrem, který určuje délku dovolené, musí být otázka: kolik si můžu vzít volna, než se stane dohánění restů po návratu nezvládnutelné? Pak už se lehko plánuje, jestli půjde o čisté volno nebo polopracovní odpočinek, pokud to charakter práce umožňuje.

Komunikace je nejdůležitější částí. Spolupracovníci musí znát termíny, aby získali čas na přípravu i skládání vlastního volna. Někdy půjde o kompromisy, ale stále je dobré mít na paměti, že vytyčený čas je potřeba si zachovat. 

Aktivní dovolená je pro někoho jediná možná volba, ale není úplně vhodné, aby se člověk unavil tak, že by potřeboval další týden volna. Klíčem je nepřeplnit se turistickými aktivitami, ani si s sebou nevézt tolik práce.

Jestliže někomu působí stres, že odjíždí na nějakou dobu a bude tedy muset zmeškaný čas dohánět, nemusí mít obavy. Přínosy pro zdraví a pohodu tyto nevýhody o dost převyšují.

 

Nemyslet na povinnosti

Klíčem ke spokojenému létu je vyhnout se tendenci: dělat si starosti o práci, když jste na dovolené, a přát si být na dovolené, když pracujete. Je potřeba najít rovnováhu mezi prací a soukromým životem. Každý, kdo si udělá přestávku, se nevyhýbá odpovědnosti. Stará se o sebe, aby měl výdrž být co nejlepší.

Technologie ukrajují lidem volný čas. Chytrý telefon berou lidé neustále do ruky. Ráno, před spaním, na toaletě. Na otevřeném notebooku pípají další emaily. Podobné technologie stírají hranice mezi prací a volným časem. Je potřeba udělat za tím ráznou tečku. V emailu uvádět mimo kancelář. V zaměstnání se domluvit s jedním kolegou, který bude upozorňovat na opravdu nutné vzkazy, nebo přeposílat důležitou komunikaci.

Člověk by se měl snažit odolat pravidelnému kontrolování emailu nebo volání kolegům, jak to jde. Občas se může toto doporučení porušit, ale to jen kvůli tomu, aby to snížilo stres a úzkost během dovolené.

 

Hrát si jako o prázdninách

Odborníci dokonce vymysleli nový termín hravolená. Jde o to, že i když si člověk bere volno a zůstává doma, nemusí přece pracovat. Zakázaný je úklid, kancelářská práce i vyřizování běžných povinností. Stačí vypnout telefon, ignorovat emaily a doma odpočívat a hrát si. Někomu možná pomůže i útěk do blízkého hotelu.

Pobyt doma není o relaxaci, ale o zábavě. Je důležité se pobavit, protože jde o způsob, jak načerpat nové síly a ujistit se, že si právě teď užíváte života. Každý by si měl dopřávat nějakou zábavu.

Pokud se lidé nepozorují a nedělají si volno, které je zregeneruje, mohou se dostat do chronického stresu. Tělo je uzpůsobeno k tomu, aby reagovalo na krátké přívaly stresu. Pokud je stres dlouhodobý a stresová reakce se spouští opakovaně a pravidelně – což se může stát ve stresujícím zaměstnání nebo v konfliktním vztahu – situace se mění v chronický stres a mohou se dostavit skutečné zdravotní problémy.