Generační rozdíly v práci nejsou na škodu

12.3.2019 | Zkušenosti personalistů ukazují, že mladí lidé po škole mají schopnost více se přizpůsobit. To ale neznamená, že starší lidé jsou konzervativnější, pro společnosti jsou totiž důležití lidé, kteří pracují dlouhou dobu v oboru.

Mladí jsou flexibilní, ale mají horší angličtinu

Mladší generace je v nejlepší formě, protože uplatňuje vysokou míru flexibility. Jsou ochotní cestovat za prací, vzdělávat se a používat nové technologie. Jsou schopní se přizpůsobovat v různých situacích a prostředí. Mají také zájem o obor jako takový. Nicméně stále u českých čerstvých absolventů existuje problém s angličtinou oproti jejich západním kolegům. Většina lidí se totiž vyřadí z postupu v kariéře, protože neumí anglicky. A to většina firem nemá požadavky na podrobnou angličtinu.

Lidé po studiu si také často řeknou o několik tisíc korun méně, než je průměrná mzda na trhu, a dělají takovou práci, která je jim přidělena. Na druhou stranu chtějí rozumět tomu, o co v jejich práci jde. Sledují dlouhodobější výhled a určitě nechtějí zůstat na jednom místě třicet let. Preferují tak čtyři pět let. To jim dává smysl. Důležité pro ně taky je, že si chtějí přizpůsobit pracovní dobu k životu.

 

Mezigenerační propast

Co ale mladým lidem chybí je schopnost prodat svůj nápad. Nejsou totiž ještě tolik zběhlí v oblasti komunikace. Záleží potom na otevřenosti manažerů, kteří přijmou mladší a nezkušenější, než konzervativnější, ale ostřílenější. Ne vždy jdou ale všechny nápady realizovat.

Nastupující mladé lidi mohou starší kolegové brzdit. Funguje to třeba v kolektivech, kdy se mezi padesátníky objeví pětadvacetiletý. A naopak. Podle odborníků je nejlepší tvořit diverzní týmy, nejen věkově, ale také genderově. Jestliže v určité společnosti je zastoupená jenom jedna věková kategorie, chybí potom názory ostatních. Zkušenější mohou dodávat více nadhledu, mladší zase rádi riskují.

 

Co dělat před důchodem?

V dnešní době existují společnosti a portály, které pomáhají lidem získat práci, i když jsou ve znevýhodněné situaci nebo mají třeba krátký čas do důchodu. Vždycky je možnost zapojit se do vzdělávací akce, založit podnikání či začít jinak. Hlavní je, jak se člověk cítí a kolik má energie. Často je potřeba ustoupit z nároků a nehlásit se třeba na super místa ve firmách, kde je průměrný věk třicet let. Nicméně v rozumné firmě bude určitě možná domluva, výhodné je přistupovat k přijímacímu pohovoru kreativně, důkladně se připravit, získat sebevědomí a obrátit se na někoho, kdo dokáže poradit. Kdo nebyl třeba dvacet let na pohovoru, má to těžší. Musí si i uvědomit, že práce neleží na chodníku a průměrně to trvá tak půl roku, než se objeví vhodné místo. Proto musí mít člověk finanční rezervu.