Nejčastější mýty o tom, jak má vypadat CV

2.9.2022 |

Představíme vám třináct mýtů o tom, co „má“ obsahovat a jak má vypadat životopis. Nenechte se jimi zmást. Je to styl JPP - Jedna paní povídala. Uvedeme vám na pravou míru fakta.

 

1. Náboroví manažeři tráví věky čtením životopisů

Mýtus: Manažeři náboru stráví hodiny zkoumáním každého životopisu ve snaze najít toho správného kandidáta na danou pozici. 

Fakta: Náboráři stráví průměrně 7,4 sekundy prohlížením každého životopisu, který jim přistane na stole. To znamená, že máte malý prostor na to udělat první dojem.  

 

2. Váš životopis by měl mít dvě stránky nebo i víc

Mýtus: Váš životopis může být tak dlouhý, jak je potřeba. Čím podrobnější je váš dokument, tím větší jsou vaše šance na úspěch. 

Fakta: Náboráři nemají všechen čas na světě. Měli byste se snažit, aby vaše přihláška a CV neměla nebyla než jedna stránka, případně dvě, pokud tam máte opravdu co říct. 

 

3. Souhrn životopisu je historií vašeho života 

Mýtus: Shrnutí vašeho životopisu je shrnutím všech vašich dosavadních profesních zkušeností.

Fakta: Měli byste zdůrazňovat pouze své zkušenosti nebo úspěchy, které přímo souvisejí s pozicí, o kterou se ucházíte. 

 

4. Čím více pracovních míst zařadíte, tím lépe

Mýtus: Musíte zahrnout každou jednotlivou pozici, kterou jste kdy měli. 

Fakta: Toto je jeden z největších mýtů o životopisech! Měli byste zahrnout své poslední tři pozice a jednoduše shrnout cokoli předtím. Případně můžete chtít zahrnout pouze role, které jsou použitelné pro danou pozici. 

 

5. Ve svém životopise můžete říci „bílé lži“

Mýtus: Každý ve svém životopise lže, pravdu můžete trochu natáhnout, pokud vám to pomůže dostat se do dveří. Nikdo to nezjistí a zvýšíte tím své šance na úspěch. 

Fakta: Lhát v životopise je velká chyba. Nedělejte to, vymstí se vám to. 

 

6. CV začněte vzděláním

Mýtus: První věc, kterou byste měli uvést do svého životopisu, je vaše vzdělání. To je sekce, na které záleží nejvíce, takže byste ji měli umístit dopředu a doprostřed. 

Fakta: Před vzděláním musíte zahrnout sekci shrnutí životopisu a své zkušenosti - pokud nejste čerstvě po vysoké škole.

 

7. Díky koníčkům si personalistu získáte

Mýtus: Zahrnutí vašich koníčků do životopisu je rychlý způsob, jak si vás personalista oblíbí. 

Fakta: Pokud se vaše koníčky nevztahují přímo na vámi zvolenou kariéru, jsou irelevantní. Prostor v životopise je cenný – s touto sekcí ho nepromarněte. 

 

8. Měli byste zahrnout pouze tvrdé dovednosti 

Mýtus: Váš životopis by měl obsahovat pouze technické nadání (tj. tvrdé dovednosti). Zahrnutí měkkých dovedností je plýtvání místem a vašem CV nic nepřidá. 

Fakta: Náboroví manažeři hledají všestranné kandidáty. S ohledem na to by váš životopis měl obsahovat kombinaci tvrdých i měkkých dovedností. 

 

9. Ve svém životopise potřebujete spoustu zkušeností

Mýtus: Neměli byste se ani obtěžovat ucházet se o roli, pokud nemáte dlouholeté zkušenosti s životopisem. Náboroví manažeři nebudou vaši žádost brát vážně. 

Fakta: Každý musí někde začít. Pokud svou kariéru teprve začínáte nebo měníte obor, možná nemáte spoustu zkušeností. Podpořte svůj profesní životopis dobrovolnou prací, mimoškolními aktivitami nebo školením, které vyhovuje dané pozici. 

 

 

10. Nejde o gramatiku – jde o obsah 

Mýtus: Nemusíte řešit pravopis, pokud máte vynikající zkušenosti.  

Fakta: Náboráři dostávají spoustu žádostí. Špatně napsaný životopis prohraje ve srovnání s dobře napsaným bez chyb. 

 

11. Musíte uvést všechny své osobní údaje

Mýtus: Váš životopis by měl obsahovat vaše jméno, adresu a číslo zdravotního pojištění.

Fakta: Při ucházení se o zaměstnání nemusíte sdělovat všechny své osobní údaje. Standardně byste měli uvést pouze své jméno, místo (např. město) a kontaktní údaje. 

 

12. Musíte vyplnit každou mezeru ve své kariéře

Mýtus: Pokud jste si dali přestávku v kariéře nebo jste byli nezaměstnaní, můžete tuto mezeru vysvětlit pomocí svého životopisu. 

Fakta: Nemusíte vyplňovat prázdná místa. Jednoduše zvýrazněte své relevantní zkušenosti. Jakékoli mezery ve své pracovní historii můžete vysvětlit, když napíšete svůj motivační dopis. 

 

13. Na designu nezáleží

Mýtus: Vzhled vašeho životopisu není důležitý. Pokud máte ty správné zkušenosti, náborový manažer si vás určit pozve. 

Fakta: Nikdy nedostanete druhou šanci udělat první dojem. Dobře zpracovaný životopis vám poskytne konkurenční výhodu při ucházení se o zaměstnání.