Pracujte tam, kde vám to vyhovuje

19.9.2019 | Nechcete pracovat na jednom místě? Rádi využíváte moderní technologie? Chcete šetřit čas a pracovat cestou vlakem nebo autobusem? Práce z domova je v řadě zemí skandinávských země i USA velice rozšířená a umožňuje ji více než 40 % zaměstnavatelů. Firmy v České republice ji postupně také zavádějí. Získané výhody a úspory mohou být natolik přínosné, že by tento způsob práce neměla opomenout žádná organizace.

Co ukázala studie

Před deseti lety zveřejnila společnost Cisco výsledky své interní studie provedené mezi 2000 zaměstnanci. Na dálku v ní pracuje více než 70 000 pracovníků, 40 % lidí nepracuje ve

stejném městě jako jejich manažer a 70 % lidí pracuje z domova minimálně 1 den v týdnu.

Výsledky studie společnosti Cisco:

● roční úspory nákladů díky využívání práce na dálku odhaduje Cisco na 277 miliónů dolarů

● 61 % pracovníků při práci z domova zvýšilo svou produktivitu

● 83 % pracovníků zlepšilo schopnost spolupracovat s kolegy

● 80 % pracovníků zlepšilo kvalitu svého života

 

Pracovat na dálku dnes není žádný problém

Pro vzdálenou komunikaci a spolupráci v reálném čase se používají informační technologie. Lidé tak mohou pracovat například z kanceláře zaměstnavatele, přímo od zákazníka, z coworking centra, z vlaku, autobusu nebo restaurace či kavárny. Nespornou výhodou je to, že člověk pracuje na místě, které mu nejvíce vyhovuje. A logicky je tím také efektivnější. Nejdále jsou v této oblasti nadnárodní společnosti, které byly nuceny po nástupu globalizace hledat účinné cesty propojení lokálních poboček rozmístěných po celém světě bez nutnosti fyzického cestování.

 

Coworking jako moderní trend

Tento zcel nových trend sdílených kanceláří a míst pro práci je v České republice teprve několik let.  Vznikají také coworkingová centra, které využívají freelanceři. „V rámci coworking centra nepracují výhradně pracovníci jedné organizace, ale všichni společně nezávisle na jejich firemní příslušnosti. Pracovník využívající coworking centrum tak není v izolaci a současně má příležitost navazovat nové osobně-pracovní kontakty. Další výhodou coworking centra je flexibilní pronájem,“ popisuje Martin Martoch, který je průkopníkem práce na dálku.  V praxi to znamená, že si uvedený pracovní stůl pronajme pouze na předem daný počet dnů nebo hodin, a tím snadno omezuje své náklady.

 

Virtuální kancelář kdekoliv na dosah

Díky internetu můžete využívat nejrůznější aplikace pro sdílení a pro práci. Není nutné si pořizovat vlastní server. K online aplikaci se tak snadno připojíte přes svůj notebook, tablet nebo chytrý mobilní telefon s operačním systémem všude tam, kde je k dispozici internetové připojení (nebo máte vlastní data). Některé fungují také v offline verzi.

  

Příklady aplikací a programů pro práci na dálku:

● Online kancelář – e-maily, dokumenty, kalendáře, fotografie: např. Google Apps nebo Microsoft Office 365

● Online zálohování dat– není potřeba zálohovat na pevném disku, díky cloudovým řešením máte svá data kdykoliv k dispozici, např. iCloud

● Sdílení pracovní plochy – spolupráce na projektech na dálku, např. Team Viewer, Skype

● Účetnictví online – dostupné odkudkoliv, např. Pohoda on-line, Fakturoid, iDoklad

 

Jaké aplikace pro usnadnění práce používáte vy?

Tip: Stáhněte si ebook Práce na dálku zdarma na tomto odkazu: https://www.pracenadalku.cz/ebook