Tipy na zdravé sezení v práci

28.4.2023 | V dnešní době, kdy většina zaměstnanců tráví v kanceláři většinu svého pracovního dne, je důležité věnovat pozornost zdravému sezení. Nevhodné sezení může mít negativní dopad na naše zdraví, pohodu a produktivitu.

Ergonomické vybavení: Klíčovým prvkem zdravého sezení je ergonomická kancelářská židle a stůl. Ergonomická židle by měla poskytovat dostatečnou oporu pro páteř, mít nastavitelnou výšku a opěrku pro ruce. Stejně tak je důležité, aby pracovní stůl byl ve správné výšce, aby se minimalizovalo přetěžování zad a krku.

Správná poloha těla: Při sezení bychom měli dbát na správnou polohu těla. To znamená, že bychom měli sedět vzpřímeně s rovnou páteří a nohy by měly být položeny plošně na zemi nebo opěrce nohou. Důležité je také udržovat správnou polohu krku a ramen, abychom minimalizovali napětí a bolest.

Pravidelné přestávky a pohyb: I když je snadné se ztratit v práci, je důležité si pravidelně brát krátké přestávky a pohybovat se. Stojící přestávky, krátké procházky nebo cvičení mohou pomoci uvolnit napětí v těle a obnovit energii. Využití stolních stojanů nebo míčků na posazování může také přispět ke zdravějšímu sezení.

Správné osvětlení a ventilace: Kvalitní osvětlení a dostatečná ventilace jsou klíčové pro pohodu a koncentraci v kanceláři. Je vhodné mít dostatek přirozeného světla, a pokud je to možné, otevřená okna pro čerstvý vzduch. Kvalitní osvětlení může minimalizovat únavu očí a nepříjemné osvětlení může vést ke špatnému držení těla.

 

Minimalizujte účinky dlouhého sezení cviky

Protažení a rozcvičení vám pomůže od únavy, dodá novou sílu, a hlavně přispěje k vašemu zdraví. Zkuste tyto jednoduché cviky.

 

1. Rozcvička krku a ramen

 Posuňte ramena dozadu a poté je spusťte dolů. Pak opatrně nakloňte hlavu na levou stranu směrem k rameni, podržte 10 sekund a opakujte na pravou stranu. Opakujte tento cvik několikrát, abyste uvolnili napětí v krku a ramenech.

 

2. Protahování zádových svalů

Sedněte si vzpřímeně a zkřížte ruce před hrudníkem. Pomalu se otočte doprava a pokuste se natáhnout levou ruku směrem k pravému rameni. Držte tuto pozici po dobu 15-20 sekund a pak opakujte na opačnou stranu. Tento cvik pomáhá uvolnit napětí v zádech a bocích.

 

3. Posilování nohou

Využijte příležitost, když sedíte, a provádějte cviky pro posílení nohou. Například můžete zdvihnout jednu nohu a držet ji ve vzduchu po dobu 10-15 sekund, pak ji opatrně položte a proveďte totéž s druhou nohou. Tento jednoduchý cvik posiluje svaly stehen a lýtek.

 

4. Rotace zápěstí

Položte ruce na stůl s dlaněmi dolů. Pomalu proveďte kruhové pohyby zápěstí v jednom směru po dobu 10 sekund, poté to proveďte v opačném směru. Tímto cvikem se uvolňuje napětí v zápěstí a přilehlých svalů.

 

5. Rotační cviky bederní páteře

Sedněte si vzpřímeně s nohama položenýma na zem. Přetočte se doleva a položte pravou ruku na levé koleno. Pomalu se otáčejte doleva a dívejte se za sebe. Držte tuto pozici po dobu 10-15 sekund a opakujte na opačnou stranu. Tento cvik pomáhá udržovat flexibilitu bederní páteře.

 

Dopřejte si pár minut pro své zdraví. Zlepšíte si náladu a také produktivitu práce.