Jít na živnost, nebo založit firmu?

16.7.2020 | Uvažujete o vlastním byznysu? Nejprve se rozhodněte, jestli budete podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná (to je ta známá zkratka OSVČ) na živnostenské oprávnění nebo založíte společnost. Některé činnosti však můžete vykonávat bez živnostenského oprávnění, například pokud jste spisovatel, herec, tlumočník, nebo pracujete v zemědělské výrobě. Neznamená to však, že váš výdělek nepodléhá zdanění. Zálohy na povinném pojištění musíte platit také.

Hlavní, nebo vedlejší?

Řeč není o jízdě v autě, ale o cestě ve vašem podnikání. Pokud je podnikání vaší jediným způsobem získávání peněz a nepobíráte žádný příspěvek, jako je třeba důchod, rodičovský příspěvek, a nejste nikde zaměstnaní, tak „jedete“ na hlavní činnost. Platí pro vás povinnost odvádět jako OSVČ daně a zálohy na sociální a zdravotní pojištění, případně si můžete dobrovolně připlácet i nemocenské pojištění.

Pokud jste někde zaměstnaní a vedle toho provádíte některé služby, tak podnikáte tzv. na vedlejšák. Tento způsob podnikání je vhodný v případě, že pobíráte nějaký příspěvek od státu, jste student, nebo máte stálé zaměstnání. Přemýšlíte-li, jak s přivydělat, tak toto je ideální způsob.

 

Má smysl založit s.r.o.?

Společnost s ručením omezením je firma, kterou si můžete založit, pokud nechcete podnikat na živnostenské oprávnění jako OSVČ. Založením firmy ochráníte sebe i svůj majetek, pokud by vám podnikání nevyšlo. Můžete nabírat zaměstnance, získávat dotace, optimalizovat daně. To vše s sebou nese také mnohem více administrativy. V případě, že firmu založíte se společníky, můžou přijít neshody mezi vámi.

 

Může vás zajímat

Přečtěte si Živnostenský zákon, ať víte, co v něm je.

Nahlédněte do živnostenského rejstříku, kde jsou veřejné údaje o podnikatelích (jméno, příjmení, identifikační číslo osoby, sídlo, adresa bydliště, předmět podnikání, adresa provozovny, doba platnosti živnostenského oprávnění)