Networking je svatý grál v podnikání i kariéře

27.10.2022 |

Profesionální networking je poznávání nových lidí, navazování kontaktů a vystupování. Vejít do místnosti plné cizích lidí může znít jako scéna z vaší poslední noční můry. Krása networkingu je však v tom, že existují různé přístupy, které můžete použít a můžete to dělat svým vlastním tempem. Styl networkingu by měl vyhovovat vaší osobnosti, vašemu oboru a samozřejmě vašim časovým možnostem. 

Organizovaný networking

Networkingová setkání pořádají různé organizace, firmy a třeba i okresní hospodářské komory. Můžete mluvit tváří v tvář s novými lidmi. S každým můžete získat pár minut, kde se můžete navzájem poznat a sdílet své zkušenosti. Dalším krokem je výměna vizitek a přidání si daného člověk do své sítě na LinkedIn. 

Online networking 

Žijeme v digitalizovaném světě, takže není překvapením, že online networking je obrovskou příležitostí. Existuje několik způsobů, jak vytvořit nová spojení prostřednictvím kouzla vašeho počítače. Vytvoření profesionální online prezentace může zvýšit vaše vyhlídky na zaměstnání.  Nejviditelnější cestou je LinkedIn. Jakmile si nastavíte profil, můžete začít budovat vyhrazenou síť spojení pomocí velmi oblíbeného kanálu sociálních médií. Možná budete chtít začít přidáním svých kolegů a jakýchkoli obchodních spojení, které již máte. Odtud můžete začít komunikovat s lidmi online. Například komentování příspěvků jiných profesionálů a sdílení zajímavého obsahu vám může pomoci oslovit nové publikum.  Až vyčerpáte to, co se vám líbí na LinkedIn, možná to bude chtít rozhýbat i Twitter  I když tato platforma není vytvořena pro vytváření sítí, aktivita vás může propojit s lidmi z vašeho obor a získávat i sdílet novinky a zajímavost. 

Osobní networking

Znáš někoho, kdo zná někoho, který zná někoho? Podle teorie Six Degrees of Separation jste od kohokoli na planetě vzdáleni jen šest spojení. Ano, takto se znáte i s Lady Gagga. I když neexistují žádné přesvědčivé důkazy pro slavnou teorii, existuje pravda v myšlence, že všichni jsou spolu nějak spojeni.  Osobní networking je právě o tomto. Znamená to požádat ty, které již znáte, aby vás představili novým lidem. Je pravděpodobné, že už ve svém oboru znáte spoustu lidí. Setkání s jejich přáteli nebo bývalými kolegy je jednoduchý způsob, jak rozšířit svou vlastní síť. Proč nezačít těžit svá stávající spojení? Možná najdete skryté diamanty. 

 

Ad-hoc networking

Nadaní „networkeři“ promění jakoukoli sociální situaci v příležitost. Řekněme, že čekáte na autobus nebo venku se skupinou přátel. Bez ohledu na to, co děláte, budete mít příležitost oslovit lidi a setkat se s nimi. Kdykoli mluvíte s někým novým, mějte na paměti, že může být novým spojením.  Můžete například zjistit, že sedíte na konferenci vedle manažera ve vašem oboru.